Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Древни китайски принципи за възпитание на деца: култивиране на морален характер и добродетел


Фан Жонгян

Как Фан Жонгян възпитавал децата си в благородство

(Clearwisdom.net)

Фан Жонгян е мислител и възпитател от времето на Северната династия Сун в Китай, който познавал добре Конфуцианството и Даоизма. Той вярвал в Будизма и служил като политически съветник. В своята "Кула Юеян" той пише вечното изречение: "Човек трябва първо да мисли за държавата и последно да претендира за своя дял от щастието".

Той бил много строг в образованието на децата си. Той учел децата си да се самоусъвършенстват и да вършат добри дела. От неговите учения четиримата му синове придобили дълбоки познания и почтеност. Семейството на Фан било пестеливо и обичало да помага на другите.

Фан Жонгян веднъж наредил на втория си син, Фан Чунрен, да донесе чували с пшеница от Суджоу, провинция Съчуан. На връщане Чунрен срещнал стария си приятел Ши Манцин. Той научил, че семейството на Ши е в беда. Членове на семейството на Ши били починали, но той нямал пари за погребенията. Веднага щом Чунрен чул за тежкото положение на Ши, той му дал чувалите с пшеница като подарък, за да му помогне.

Фан Чунрен се прибрал вкъщи и бил притеснен да каже това на баща си, затова дълго време се въртял около баща си и се страхувал как да му спомене за станалото. Но баща му го попитал: "Срещна ли се с приятеля си в Суджоу?" Фан Чунрен казал: "Да, когато минах покрай Данянг, срещнах Ши Манцин. Той беше закъсал там без пари." Баща му казал: "Защо не му даде житото?" Фан Чунрен отвърнал: "Дадох му го." Когато Фан Жонгян чул какво е направил синът му, той бил много доволен и многократно хвалил сина си, че е постъпил правилно.

Въпреки че Фан Чжонгян достигнал висок ранг в правителството и имал високи доходи, той не спестявал пари за децата си, а вместо това използвал цялото си богатство, за да помага на бедните и да служи като образец за подражание на потомството си.

Когато първият му син Фан Чуню бил на 16 години, той последвал баща си, за да се бие срещу Ксиксия и получил много награди за смелостта си. Той бил дясната ръка на баща си.

Вторият син, Фан Чунрен, по-късно поел премиерския пост. През 50-те години, в които работил като държавен служител, той правел всичко възможно, за да изпълнява отговорностите си коректно.

Третият син, Фан Чунли, станал асистент на премиера.

Четвъртият му син, Фан Чункуи, станал заместник-министър по гражданските въпроси. С положителното влияние на баща си, синовете били праведни и грижовни към своя народ. Те били честни, праведни и пестеливи. Те използвали по-голямата част от доходите си, за да помагат на бедните села, а самите те живеели пестелив живот.

Древната философия на семейно образование винаги е включвала разглеждането на етиката като най-висша морална ценност. Родителите винаги искали да оставят най-доброто за децата си. Всъщност, независимо колко пари оставят родителите за децата си, те представляват просто едни светски притежания.

Само обучението на децата да вършат добри дела и фокусирането върху добродетелта е ценен дългосрочен план за децата, защото добродетелта е най-фундаменталният и най-добрият атрибут. Тя е източникът на всички благословии. Това е най-надеждното богатство, което можем да оставим на децата си.

ЗА КАКВО Е СЪЗДАДЕНО ЧОВЕЧЕСТВОТО

Източник/ци: Ancient Chinese Principles of Educating Children: Cultivating Moral Character and Virtue | Falun Dafa - Minghui.org

Следвайте "Буднаера" в Телеграм

Ако този материал Ви харесва, помогнете ни да го популяризираме. Благодарим Ви!